sobota, 25 kwietnia 2009

Spękania i zwitki błotne

Spękania błotne to szczeliny powstające w wysychającym osadzie ilastym, mulastym lub w bardzo drobnoziarnistych piaskach. Spękania takie mogą się rozchodzić promieniście z jednego punktu, co powoduje podzielenie powierzchni osadu na nieregularne wieloboki. Intensywne wysuszenie powierzchni takie osadu może doprowadzić do podwinięcia krawędzi tych wieloboków. W wyniku tego procesu powstają tzw. zwitki błotne.

Spękania błotne:


Zwitki błotne:

czwartek, 23 kwietnia 2009

Eko = logicznie

Niedawno, tj. 29 marca odbyła się akcja pod nazwą: "Godzina dla Ziemi", która polegała na tym, że na czas jednej godziny wyłączono światło, gdzie tylko się da. Zgasła wieża Eifla, Pałac Kultury a także wyłączano światło w wielu domach etc. Niestety chwilkę później ze źródeł masowego przekazu, można było usłyszeć dwa fakty:
1. urządzenia elektryczne w bardzo dużo energii pobierają w momencie ich załączania, więc zaraz po zakończeniu akcji,
2. oczywiste jest, że przez całą tę godzinę elektrownie wszelkiej maści, i te węglowe, wiatrowe i jądrowe, nieprzerwanie produkowały energię elektryczną. Mniej oczywiste jest to co się stało z tą nadwyżką, nie magazynujemy przecież energii elektrycznej.
W związku w powyższym można dojść do wniosku, że na tej akcji zarówno coś zyskaliśmy ale także coś straciliśmy. Straty dotyczą oczywiście energii elektrycznej, nie tylko przez godzinie nie odbierano części z produkcji ale także może się okazać, że ilość energii zużyta w momencie załączania wszelkich odbiorników była większa od tej całej nie odebranej przez tę godzinę. Zyskaliśmy za to przede wszystkim wyobrażenie jak może wyglądać nasze otoczenie w chwili gdy skończą się "dary natury". Jednym słowem:


lub po prostu: Myśl EKO i LOGICZNIE !

środa, 22 kwietnia 2009

Brak wakacji...

Oto dowód, że im dłużej w pracy a im bliżej do przerwy wakacyjnej, tym siła pracy coraz mniejsza.... czy to znaczy, że wakacje powinny być wcześniej?

wtorek, 21 kwietnia 2009

SKN Silesian


Strona Studenckiego Koła Naukowego Geologów SILESIAN zmieniła adres, aktualnie znajduje się pod adresem:

Muzyka na plan!


Informacje na temat przygotowywanego festiwalu muzyki do filmów niemych "Muzyka na plan"

można znaleźć na stronie: www.kulturapia.pl

a także portalu INDEPENDENT

i na portalu MM SILESIA

piątek, 17 kwietnia 2009

SKN Silesian

Kolejna wycieczka SKN Silesian (16.04.2009), tym razem w okolice Raciborza. Celem wyprawy było zebranie okazów surowców mineralnych wydobywanych niegdyś lub obecnie w tym rejonie. Pierwszym celem na Naszej trasie była Nowa Cerekiew i nieeksploatowane już złoże bazaltu. Aktualnie wyrobisko częściowo jest zalanie wodą i mocno zarośnięte, co w sumie tworzy bardzo malowniczy krajobraz. Następnie oddaliśmy się poszukiwaniom starej odkrywki fyllitów występujących w okolicy Chomiąży i Pietrowic, które ostatecznie udało się zakończyć powodzeniem. Ostatnim celem na trasie był Braciszów i eksploataowane tam piaskowce, niestety pewne okoliczności nie pozwoliły Nam na tak dokładne, jak byśmy sobie życzyli, spenetrowanie czynnej odkrywki, jednak udało Nam się pozyskać poszukiwanie okazy.
Kilka zdjęć z wyjazdu -------------> Chomiąża i Nowa Cerekiew

Lokalizacja:
Nowa Cerekiew


Chomiąż

środa, 15 kwietnia 2009

Tarnowskie Góry i okolice, cz.2

Nowe Chechło (gdzieniegdzie pojawia się nazwa Chechło Nowe), podobnie jak Nakło jest to wieś sołecka w gminie Świerklaniec, zlokalizowana ok.4 km od Tarnowskich Gór. Znajduje się na północny-zachód od Świerklańca, ok.3 km od jego centrum. Również i tutaj można znaleźć ślady dawnego górnictwa. W rejonie Nowego Chechła eksploatowano rudy wtórne powstałe na w wyniku wietrzenia dolomitów kruszconośnych. Jednym z przedmiotów eksploatacji był limonit, któremu towarzyszyły galmany. Trudno dziś znaleźć okazy wydobywanych tu rud, jednak zachowały się jeszcze ślady odkrywek i hałdy, mocno już porośnięte lasem. Zauważyć można także ślady kilku szybów górniczych, po których pozostają charakterystyczne formy tereny, owalny pagórek z wyraźnym zapadliskiem w centralnej części. Takie formy można napotkać w lesie po zachodniej stronie wsi, po obu stronach drogi prowadzącej do Tarnowskich Gór, jednak zdecydowanie więcej i wyraźniejsze ślady znajdują się po jej stronie południowej.
Lokalizacja odkrywek, szybów i hałd:


Mapa geologiczna okolicy Nowego Chechła:

Q - osady polodowcowe, głównie piaski i żwiry występujące na glinach zwałowych,
J - jurajskie glinki ogniotrwałe,
T2 - trias środkowy (wapień muszlowy) - warstwy gogolińskie - wapienie płytowe, faliste, zlepieńcowate i komórkowe,
T1 - trias dolny (piaskowiec pstry) - wapienie gruboławicowe, dolomityczne i wapienie jamiste


Schematyczny przekrój (dolny) przez złoże w Nowym Chechle:



Kilka zdjęć - album Picassa

Tarnowskie Góry i okolice, cz.2 - Nowe Chechło

Bytom

Bytom to stare górnicze miasto, na jego terenie istniało wiele kopalń węgla kamiennego (w osadach karbonu górnego) i rud cynku i ołowiu (w osadach środkowego triasu). Na poniższej fotografii widoczna jest wieża wyciągowa nieczynnej już kopalni Szombierki (dawniej Karol) w dzielnicy Bytom Szombierki (dawniej Chruszczów) widziana z głównego deptaka w Bytomiu, tj. z ulicy Dworcowej.


I z trasy Wrocław-Katowice:

czwartek, 9 kwietnia 2009

Tarnowskie Góry i okolice, cz.1

Nakło to wieś zlokalizowana w gminie Świerklaniec (3 km od Świerklańca), w powiecie tarnogórskim (4 km od Tarnowskich Gór). W miejscowości tej zachowało się kilka śladów dawnego górnictwa obecnego na tych terenach. Jednym, jeszcze dość widocznym śladem, są stare łomy wapieni. Natrafić można na nie w południowej cześci Nakła, około 350 m za dworcem kolejowym (gdzie pociągi osobowe się nie zatrzymują!), idąc na południe w linii prostej od dworca. aby dojścć do tych odkrywek należy przejść przez perony i zejść na pole. Znaleźć tam można dróżkę, która biegnie pod górkę i chowa się między dwa wzniesienia (prawdopodobnie hałdy). Podąrzając wskazaną drogą, po minięciu wzniesień, na rozdrożu należy skręcić w prawo. Po kilkudziesięciu metrach zaczynają się skarpy dawnych odkrywek. Eksploatacja była prowadzona bardzo bawno temu, ściany, jak i cała odkrywka jest w znakomitej większości zarośnięta różnymi trawami a miejscami nawet drzewami. Tylko w kilku miejscach spod roślinności wyłaniają się skały, które niegdyś były przedmiotem wydobycia. Są to różnego rodzaju skały węglanowe, pochodzące z triasu i należące do dolnego wapienia muszlowego, do warstw gogolińskich. Miejscami można natrafić na skamieniałości, np. Plagiostroma striata (Lima striata) a także na ciekawe wapienie organodetrytyczne. Ponadto (na okolicznych polach) znaleźć można różnej wielkości okruchy limonitu, który powstał w wyniku wietrzenia triasowych złóż rud cynkowo-ołowiowych.
W Nakle można również zwiedzić neogotycki zamek Donnersmarcków (z 1856) i przespacerować się otaczającym go parkiem.
Lokalizacja starych łomów:


Kilka zdjęć - kliknij tu!

Muzyka na plan!


Ruszyły przygotowania do pierwszej edycji Festiwalu muzyki do filmów niemych "Muzyka na plan", serdecznie wszystkichzapraszam. Więcej informacji na stronie: www.kulturapia.pl

Kulturapia

Ruszyła strona internetowa Stowarzyszenia Szerzących Kulturę - Kulturapia


www.kulturapia.pl

serdecznie Wszystkich zapraszam!

piątek, 3 kwietnia 2009

Sahara Zachodnia


Wczoraj się dowiedziałem o istnieniu Sahary Zachodniej, państwa podległego Maroku, które prowadzi instensywną kolonizację tego rejonu własnymi obywatelami aby wygrać referendum o przynależności tego skrawka ziemi.
więcej: